Svetlo vyžarujúce diódy led, ktoré sa nachádzajú v každom novodobom produkte, ktorý slúži na osvetlenie miestnosti, majú oproti starému typu vláknových žiaroviek nesporne veľa výhod. No niekto by namietol to, s čím sa stotožňujem i ja, že produkty disponujúce modernými diódami majú jeden mínus a tým je ich napájanie. Lenže pokiaľ túto jedinú vec vyriešime, ďalej nás čaká úspornejšia, silnejšia, modernejšia a kvalitnejšia forma osvetlenia.
Aby sme vyriešili problém s napájaním do elektrického prúdu, ktorý nám u predchodcov v podobe vlákenných žiaroviek nehrozil, zaobstaráme si zdroj 12v.
Takéto zdroje majú formu adaptérov. Ale to nie je ani zďaleka jediný typ, akým náš svetelný produkt zapojíme. Poznáme i iné druhy napájacích zdrojov, akými sú:
• Montážne
• Vodeodolné
• Nábytkové
• Na DIN lištu
• Mean Well
Napájaniefunguje na štýl, ktorý možno vyznie zložito, ale v podstate sa jedná o normálnu vec, kedy napríklad naše led pásiky pripojíme k výstupu 12 V. Tento výstup je súčasťou spomínaného zdroja, ktorý môže dosahovať výkon, v prípade adaptéru 18 W, v prípade vodeodolných zdrojov až 200 W. Následne prichádza konečné zapojenie zdroja do elektrického prúdu.
Ako sme si všimli, výkon 18 W a 200 W, to sú veľké rozdiely. Preto nám solídne obchody ponúkajú na výber všetky druhy napájania a každý disponuje iným výkonom. Aký si vyberieme to záleží na nás a hlavne na tom, aký produkt chceme do zdroja napojiť. Teda ak chceme pripojiť väčšie množstvo svetiel alebo výrobok, ktorý dosahuje silného osvetlenia, vyhľadáme variantu silnejšieho zdroja. Ak chceme zapojiť len menej svetiel či slabší typ svetelného produktu, vtedy nám stačí nájsť slabšiu variantu, v mnohým prípadoch spomínané adaptéry, ktorých napájanie je najjednoduchšie. Viete o čom hovorím, každý z nás už určite niekedy zapojil adaptér do elektrického prúdu.