Hľadanie ideálneho bytu niekedy vyžaduje množstvo energie a času. Prechádzate stránkami realitných kancelárií s myšlienkou na svoj vysnený byt. Možno aj na atraktívny natrafíte. Cena vyhovuje, interiér krásny s balkónom a dokonca čiastočne zariadený. Plný očakávania už idete volať do agentúry pre rezerváciu a podpísanie zmluvy. Skúste však zachovať chladnú hlavu a premyslieť si zopár vecí než sa rozhodnete čokoľvek podpísať.

interiér

Preverte si inzerát
Aj napriek tomu, že sa všetko zdá na prvý pohľad úžasné, skúste sa realitného makléra pred prehliadkou opýtať na zopár špecifických otázok. Budete o niečo múdrejší a ušetrí vám to čas, ak by ste neboli spokojný.

  • Pýtajte sa na cenu prenájmu (sú zahrnuté poplatky za energiu? Stočné? Prípadne, koľko bude po vás chcieť nájomník dopredu peňazí?)
  • Čo u nájomcu znamená ‚,čiastočne zariadený‘‘? Nebude chýbať chladnička alebo iná dôležitá vec?
  • Zistite si v akom poschodí je byt umiestnený a aký životný štýl vedú susedia.
  • Kedy je byt k dispozícií? Ak sa potrebujete nasťahovať do mesiaca určite vás nepoteší informácia že najskôr o rok.

Pri prehliadke majte oči na stopkách
Prehliadku začnite už na ulici. Zistite si ako je okolie zariadené sociálne. Je neďaleko zastávka MHD? Dá sa v blízkosti nakúpiť? Nájdete v okolí doktora alebo školu?

Pri vstupe do bytu si prezrite dvere či sú bezpečne zaopatrené zámkom ktorý nepriláka zlodejov. Venujte pozornosť sporáku, kúpeľni a oknám. Skúste sa započúvať, či hluk z vonku dolieha iba jemne alebo sa to naozaj vydržať nedá. Ak máte pocit že cítite vlhko a niekde by mohla byť schovaná pleseň, skúste sa pozrieť pod koberce prípadne pod obrazy. Nakoniec si určite zistite čo vám  majiteľ v byte necháva a čo by bolo treba doplniť.

byty

Zmluvu si prečítajte viac krát a sústreďte sa
Overte si, že všetkému rozumiete. Sedí v zmluve všetko s tým ako ste sa dohodli? Je cena správna vrátane záloh a iných poplatkov? Pred nasťahovaním si byt prejdite aj s majiteľom. Tečie už tá teplá voda ktorú mal opraviť? V zmluve by mal byť presný dátum ku ktorému sa máte nasťahovať. Overte si ho. Dôležitý je aj predávací protokol ktorý by ste mali obdržať a ktorý si určite niekde uchovajte. Svojím podpisom dávate najavo súhlas so všetkým čo je v zmluve tak si ju kľudne ešte raz prejdite, nič za to nedáte a uistíte sa že ste niečo prehliadli.
Všetko sa zdá byť v poriadku? Tak teda hurá do nového bývania a prajem vám veľa krásnych a pohodlných chvíľ vo vašom novom hniezdočku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup