Všeobecné vedľajšie účinky
Špecifické vedľajšie účinky, ktoré antibiotikum môže spôsobiť, závisia od konkrétneho lieku. Avšak niektoré bežné vedľajšie účinky antibiotík zahŕňajú:

červené víno

·         Nevoľnosť
·         Ospalosť
·         Závrat
·         Točenie hlavy
·         Hnačka
Alkohol môže tiež spôsobiť vedľajšie účinky. Tie môžu zahŕňať:
·         Bolesť žalúdka
·         Tráviace ťažkosti, ako je bolesť žalúdka, hnačka a vredy
·         Únava
Medzi príznaky negatívnej reakcie s alkoholom a antibiotikami patria:
·         návaly tepla (začervenanie pokožky)
·         silná bolesť hlavy
·         rýchla srdcová frekvencia

Čo robiť
Výstražná etiketa na vašich antibiotikách by mala obsahovať informácie o používaní alkoholu. Porozprávajte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom, ak si nie ste istí podrobnosťami o vašich liekoch. Môžu vám povedať, že príležitostný nápoj je v poriadku. Ale to pravdepodobne závisí od vášho veku, celkového zdravotného stavu a typu lieku, ktorý užívate.

Ak vám lekár povedal, že by ste nemali piť alkohol, opýtajte sa, ako dlho by ste mali počkať, kým opäť môžete piť. Možno budete musieť počkať aspoň 72 hodín po skončení liečby antibiotikami skôr, než začnete užívať alkohol.

Počúvanie rady Vášho lekára alebo lekárnika vám môže pomôcť vyhnúť sa účinku interakcie alkoholu s liekom.
 Porozprávajte sa so svojím lekárom
Miešanie alkoholu s antibiotikami je zriedka dobrý nápad. Ako alkohol, tak antibiotiká môžu spôsobovať vedľajšie účinky vo vašom tele a konzumácia alkoholu počas užívania antibiotík môže zvýšiť riziko týchto škodlivých účinkov. Porozprávajte sa preto so svojím lekárom a lekárnikom, ak užívate antibiotikum.

Ak sa na štítku na vašom lieku hovorí, že počas liečby nemáte piť alkohol, postupujte podľa týchto odporúčaní.

kapsle

Majte na pamäti, že antibiotiká sú často predpisované krátkodobo. Odporúča sa preto uprednostniť počkať a nekonzumovať žiadne množstvo alkoholu. Môžete znížiť riziko komplikácií alebo vedľajších účinkov spôsobených antibiotikami. Vyhnúť sa pitiu alkoholu vám pravdepodobne pomôže rýchlejšie prekonať vašu infekciu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup