Prednedávnom sme prechádzali z analógového vysielania na digitálne, a tak postupne mizli z okien a striech aj klasické antény. Onedlho sa však budeme musieť prispôsobiť ďalšej zmene, a tá sa bude týkať prechodu na nový štandard pozemného vysielania, uvádzaný pod názvom DVB-T2. Prelomový v tejto oblasti bude rok 2021, kedy budeme na tento nový typ vysielania postupne prechádzať. Je dobré vedieť už dnes, aké zmeny to budú, čoho sa budú dotýkať, v akom rozsahu zasiahnu nás, ako bežných užívateľov a aké opatrenia je z našej strany potrebné urobiť, ak by sme aj naďalej chceli sledovať svoje obľúbené TV programy a stanice. Môže nastať prípad, že s vysielaným signálom, teda formátom DVB-T2, bude mať väčšina antén problém, konkrétne s dekódovaním signálu do vizuálnej podoby, čo je vlastne obraz.

satelity

Fenomén už končí
Na mnohých bytovkách a domoch ešte aj v súčasnosti, aj keď už len sporadicky, je možné vidieť vytŕčať klasické antény. Aj keď o nich môžeme hovoriť ako o fenoméne 20. storočia, po roku 2021 už budú skutočne minulosťou, pretože ich udržiavanie už nebude mať žiadny praktický význam ani využitie. Ľudia, ktorí už dnes sledujú TV programy cez internet či káblovú televíziu alebo vlastnia satelit, môžu zostať pokojní, ich sa tieto zmeny netýkajú. Na zmenu sa musia pripraviť hlavne obyvatelia, ktorým terestriálne vysielanie signál ešte stále zabezpečujú klasické antény, pretože tie už signál z podzemia zachytiť nedokážu.

antény

Aj nové prijímače si treba overiť
Formát, ktorý máme v súčasnosti k dispozícii, je DVB-T, a práve ten by mal byť počnúc februárom 2021 nahradzovaný signálom DVB-T2, a ten zasa nemusia prijímať ani súčasné televízie a set-top boxy, ba dokonca sa môže stať, že ani prijímače, ktoré boli zakúpené len nedávno, nemusia tento nový formát podporovať, museli by vedieť dekódovať formát HEVC (H.265). Povedané jednoducho, nové zariadenie tieto signály zachytiť môže, ale rozpoznať do vizuálnej podoby ho nedokáže, takže aj napriek tomu, že budete prijímať signál, obraz vidieť nebudete. Berúc do úvahy všetky predchádzajúce fakty by bolo potrebné už teraz myslieť na to, či box alebo TV, ktorý budete v najbližšej dobe kupovať, má túto požadovanú vlastnosť, pretože v neďalekej budúcnosti sa už bez toho k sledovaniu vytúženého televízneho programu nedostanete. Ušetríte tým nielen financie, ale aj ďalšie problémy pri prechode na nový typ vysielania v roku 2021. A pripravení na zmeny môžete byť už dnes.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup