USA tiež údajne vyšetrujú Huawei za to, že "ukradli obchodné tajomstvá" z amerických podnikov a obvinili ho z porušovania sankcií tým, že lhaní o svojom podnikaní v Iráne.
Oxfordská univerzita uviedla, že sa 8. januára rozhodla, že v súčasnosti "nebude pokračovať s novými možnosťami financovania … s Huawei".
"Spoločnosť Huawei bola informovaná o rozhodnutí, ktoré bude univerzita sledovať." Rozhodnutie sa vzťahuje na financovanie výskumných zmlúv, ako aj na filantropické darcovstvo. "

budova

"Rozhodnutie bolo prijaté vzhľadom na obavy verejnosti, ktoré boli vznesené v posledných mesiacoch okolo partnerstiev Spojeného kráľovstva s firmou Huawei."
Dodala, že dúfa, že tieto záležitosti budú vyriešené v krátkom čase. Je presvedčený, že univerzita je v budúcnosti znepokojená prípadnými vládnymi obmedzeniami telekomunikačného giganta.

Oxford dodal, že bude pokračovať vo svojich existujúcich zmluvách o výskume, v ktorých boli prijaté alebo zaviazané finančné prostriedky od spoločnosti Huawei.
"V súčasnosti máme dva takéto prebiehajúce projekty s kombinovaným financovaním od spoločnosti Huawei vo výške 692 000 libier." Oba projekty boli schválené v rámci regulačných procesov univerzity pred tým, ako vznikli súčasné úrovne neistoty.
Vedľa zatknutia zamestnancov v Kanade a Poľsku sú obvinenia z toho, že ukradli obchodné tajomstvá. Zamietol nároky.
Zatknutie sa riadi rastúcim obmedzením jeho úlohy v budúcich mobilných sieťach v USA 5G.

smartphone

Austrália a Nový Zéland nasledovali. V Spojenom kráľovstve boli niektoré jeho súpravy odstránené zo siete spoločnosti BT. V Nemecku by mohol čoskoro prísť aj zákaz.
Spoločnosť Huawei, ktorá má približne 1 500 zamestnancov vo Veľkej Británii, spolupracuje s viacerými univerzitami v krajine vrátane Cambridge, Cardiff, Edinburgh, Imperial College London, Manchester a York.
Čínska firma poskytla darček vo výške 7,5 milióna dolárov na 5G inovačné centrum na univerzite v Surrey a viac ako 1 milión dolárov na počítačové laboratórium Cambridge University.